Zostań Przyjacielem Niedźwiadków
Pragniemy zachęcić, wszystkich ludzi dobrej woli, do wspierania niezwykłego projektu, jakim są Niedźwiadki Toruń. Chcielibyśmy, aby rok 2015 był przełomowy, tzn. aby udało nam się sfinansować wszystkie pomysły zaplanowane dla Niedźwiadków.
Największym problemem jest zapewnienie bieżącego finansowania Klubu Niedźwiadki. A potrzeb jest wiele:
- opłacenie hali sportowej na treningi dla Dzieci w okresie zimowym,
- zapewnie dojazdu na zajęcia zarówno w sezonie zimowym, jak i letnim (niektóre Dzieci są zbyt małe, by mogły dojechać samodzielnie, a np. opiekunowie Domów Dziecka proszą, aby dzieci odbierać osobiście i je odwozić na miejsce o ustalonej godzinie – tak by były bezpieczne),
- zakup sprzętu sportowego dla najbardziej potrzebujących Dzieci, po to by mogły trenować w odpowiednim stroju i butach,
- organizacja spotkań, pikników integracyjnych, również dla tych Dzieci, które mniej interesują się sportem, ale chciałyby należeć do Niedźwiadków,
- zorganizowanie obozu sportowego / kolonii dla Dzieci w okresie letnim(bardzo często jest to ich jedyny wyjazd w roku),
- zgłoszenie przynajmniej jednej grupy wiekowej do profesjonalnych rozgrywek, po to by mogły rywalizować z innymi klubami i jeszcze bardziej się rozwijać,
- zapewnienie profesjonalnego transportu na w/w rozgrywki.
Jak widać potrzeb jest wiele. Szukamy każdego wsparcia: finansowego , rzeczowego, ludzkiego.
Jeśli chcesz pomagać? Skontaktuj się z nami: Jakub Balicki, tel. 697 090709, j.balicki@nicesport.pl, ul. Żeglarska 3/2, 87-100 Toruń
Chcesz wesprzeć nas finansowo? Prosimy o przelew. Liczy się każda złotówka:
Bank Zachodni WBK 81 1090 1506 0000 0001 2287 8902
Stowarzyszenie Klub Sportowy Niedźwiedzie Toruń
ul. Żeglarska 3/2 87-100 Toruń
Z dopiskiem: Darowizna – cele statutowe – Niedźwiadki
Struktura Klubu
W skład KS Niedźwiedzie wchodzą:
-
Niedźwiadki:
-
Grupa młodzieżowa 14-16
-
Grupa młodzieżowa 10-13
-
Planujemy otworzyć od marca 2015 nabór roczników 2007/08/09
-
-
Niedźwiedzie (seniorzy)
Chcielibyśmy, aby jak najwięcej Niedźwiadków, które będą coraz starsze, trafiało do seniorskiej grupy. Dzięki temu będą mogły rozwijać się sportowo, ale też należeć w dalszym ciągu do grupy ludzi, na których zawsze mogą liczyć!
Najbardziej uzdolnione Niedźwiadki trafią do profesjonalnych klubów. Będzie to dla nich szansa, by mogły spróbować swoich sił w profesjonalnej piłce.
Historia i istota działania klubu
W lutym 2011 powstała amatorska drużyna piłkarska Niedźwiadki Toruń.
Przez 3 lata swojego funkcjonowania nasza grupa stale rosła i rozwijała swoją działalność. Do Niedźwiadków zapisać się może każde dziecko niezależnie od pochodzenia, sytuacji rodzinnej czy materialnej. Zdarza się, że sami opiekunowie wyszukują dzieci, które potencjalnie byłyby chętne uczestniczyć w projekcie. W konsekwencji do Niedźwiadków należą dzieci z różnych środowisk: publicznych i prywatnych domów dziecka, rodzinnych domów dziecka, młodzież z obiektów socjalnych, rodzin dysfunkcyjnych, patologicznych, niepełnych (generalnie mówiąc: dzieci z szeroko pojętej “ulicy”) oraz takich, które są całkowicie wolne od wyżej wymienionych problemów.
Zajęcia dla dzieci i młodzieży prowadzone są bezpłatnie przez wyszkoloną i profesjonalną kadrę trenerską. Można zatem powiedzieć, że Niedźwiadki łączą ze sobą przeróżne środowiska i dwa pokolenia ludzi tworząc specyficzne więzi i niepowtarzalną atmosferę.
Stale rosnące zainteresowanie oraz poszerzająca się grupa Niedźwiadków była motorem do zarejestrowania oficjalnego stowarzyszenia. I tak od stycznia 2014 roku działamy już oficjalnie jako Klub Sportowy Niedźwiedzie Toruń, na czele którego stoi pomysłodawca całej inicjatywy – Jakub Balicki.
Głównym założeniem istnienia Klubu Sportowego, a w szczególności Sekcji Niedźwiadków, jest integracja ze sobą osób z przeróżnych środowisk tak, aby dzieci zrozumiały, że w niczym nie są gorsze od swoich rówieśników, odzyskały wiarę w siebie i znowu zaczęły się uśmiechać na co dzień pomimo swoich problemów.
Dzięki darmowym treningom i wsparciu rzeczowemu swoich podopiecznych, KS Niedźwiedzie Toruń stał się jedynym podmiotem nie pobierającym opłat od swoich podopiecznych. Pozwala to na uczestnictwo dzieci, młodzieży a także dorosłym ze wszystkich środowisk, także tych z materialnymi problemami.
Działamy na rzecz integracji własnej oraz społeczności lokalnej, zapraszając do spotkań różne środowiska. Propagujemy też piłkę nożną jako sposób na połączenie sportowej zabawy i przenikania do rozlicznych grup społecznych. Staliśmy się piłkarską rodziną. Prócz piłki nożnej służymy sobie wzajemnie pomocą w nauce i codziennych czynnościach. Integrujemy się, poznajemy i wspólnie doskonale bawimy. Piłka jest haczykiem, na który udaje się łowić nowe twarze do zespołu.
Poza boiskiem Niedźwiedzie i Niedźwiadki to jedna wielka rodzina. Nasza społeczność stara się tworzyć organizację w której każdy bez żadnych obaw może szukać pomocy lub rady. Sport i piłka to nasza pasja, która pozwala stać się zwycięzcą nie tylko na boisku, ale również w codziennym, dla wielu naszych podopiecznych trudnym, życiu. Staramy się spotykać, integrować. Organizujemy wspólne wyjazdy, pikniki sportowo-rekreacyjne. Zabieramy dzieciaki do kina i na mecze. Pokazujemy dorobek kulturalny naszego miasta i regionu. Uczymy się o tym co wspólne i piękne. Nasi wolontariusze prowadzą bezpłatne korepetycje ze wszystkich przedmiotów. Prowadzimy akcję zbiórek żywności, odzieży. Pomagamy sobie wzajemnie. Po prostu jesteśmy Niedźwiedziami.
Co się już udało?
Od 2011 r. do dziś – prowadzenie treningów w okresie zimowy i letnim wraz z dowozem dzieci. Często jednak są odwołane z powodu braku środków.
Od 2011 r. do dziś, wspieranie rzeczowe rodzin dzieci najbardziej potrzebujących. Bardzo często jest to żywność i odzież.
Wigilia i zbieranie paczek Świątecznych od 2011 r. do dziś. Każdy Niedźwiadek dostaje na Święta paczkę ze słodyczami oraz drobnym upominkiem. W roku 2014 r. były to koszulki z logiem i napisem KS Niedźwiedzie Toruń, takie jakie mają profesjonalne drużyny. Dla wielu z Dzieci są to jedyne paczki w Święta.
2011 r. zbiórka i zakup sprzętu sportowego dla Dzieci – 16 kompletów.
2011 r. wyprawa do Płocka. Dnia 24 września NIEDŹWIADKI TORUŃ (drużyna piłkarska złożona z Dzieciaków z Domów Dziecka) wyjechały na mini obóz piłkarski. Do południa odbyli trening (3 godziny) na Stadionie Miejskim, następnie zwiedzali stadion Wisły Płock, spotkali się również z piłkarzami. Kolejnym etapem wycieczki były odwiedziny w Płockim ZOO, zwiedzanie płockiego rynku i na koniec dzieci obejrzały mecz Wisła Płock - GKS Katowice. Dzieciaki z wyjazdu były bardzo zadowolone. Do dnia dzisiejszego wspominają ten wspaniały dzień pełen wrażeń.
12 lutego 2011 roku w Toruniu odbył się turniej piłkarski „Nice charytatywnie”, z którego dochód przeznaczono na wakacyjny wyjazd wychowanków Domu Dziecka nr 2. Impreza, której jednym z organizatorów był Jakub Balicki wraz z Niedźwiadkami, okazała się sukcesem. Piłkarsko zwyciężyła ekipa AZS-u UMK Toruń pokonując w finale zespół Unibaksu Toruń. Zagrały także drużyny NiceSport.pl, Mediów, All Stars i Polonii Bydgoszcz. W trakcie imprezy odbyły się również licytacje gadżetów sportowych przekazanych przez uczestników. Wśród uczestików byli między nnymi – żużlowcy – Emil Sayfudtinov, Ryan Sullivan, Robert Kościecha, Tomasz Chrzanowski, lekkoatleci – Łukasz Michalski, dziennikarze – Łukasz Benz, Marcin Pułaczewski.
11.2011 Wyjazd do Wronek i mecz z Akademią Lecha Poznań.
Celem wyjazdu był mecz z Akademią Lecha Poznań oraz spotkanie z reprezentacją Polski do lat 21. Zwiedziliśmy także miasto, wroniecki kompleks sportowy, który przez lata był miejscem zgrupowań piłkarskiej kadry Polski, tej seniorskiej oraz młodzieżowej. W Hotelu „Olimpic” spotkaliśmy się z zawodnikami kadry Polski i sztabem szkoleniowym m.in. trenerem Stefanem Majewskim, Józefem Młynarczykiem i kadrowiczami: Arturem Sobiechem, Pawłem Wszołkiem i Michałem Kamińskim. Wraz z Kadrą U-21 udaliśmy się na mecz z Akademią Lecha Poznań na kompleks boisk piłkarskich. Tam rozegraliśmy spotkanie - pierwszy sprawdzian na pełnowymiarowej płycie. Po meczu grillowaliśmy z Akademią Lecha oraz działaczami i trenerami wronieckiej szkółki. Kiełbaski, słodycze, ciasta, gorąca herbata. Po powrocie do Torunia jeden z Niedźwiadków - Adaś otrzymał zaproszenie do piłkarskiej Akademii Lecha ...
20 października 2012 roku w toruńskim Stawie Komtura odbył się I Turniej Spławika organizowany przez Stowarzyszenie Dzieciom i Młodzieży „Wędka” im. Każdego Człowieka i drużynę Niedźwiadki Toruń. Impreza miała na celu integrowanie społeczności lokalnej poprzez sport, a udział w niej wzięli m. in. toruński olimpijczyk - Łukasz Pawłowski oraz znani dziennikarze: Jakub Pieczatowski, Łukasz Benz i Filip Łazowy. W całej imprezie, która odbywała się w bardzo przyjemnej atmosferze, najmniej chodziło o wyniki na boisku. Głównym celem było zintegrowanie ze sobą różnych środowisk żyjących w Toruniu w różnych dzielnicach miasta. Organizatorzy zadbali także o ciepłą herbatę, wodę mineralną oraz profesjonalne nagłośnienie. Dopisali również kibice, którzy celowo lub przez zupełny przypadek zatrzymywali się wokół Stawu Komtura i śledzili mecze piłkarskie. Kilkoro z nich odważyło się zejść do zawodników i zamienić kilka słów z toruńskim olimpijczykiem - Łukaszem Pawłowskim, komentatorem Eurosportu - Jakubem Pieczatowskim czy też dziennikarzami TVP Sport - Łukaszem Benzem i Gazety Wyborczej - Filipem Łazowym. Piknik był także znakomitą okazją do poznania się zawodników nawzajem. Dla dzieci ze Starówki czy też toruńskich domów dziecka spotkanie na żywo ludzi znanych dotychczas z ekranów telewizorów i z prasy oraz możliwość zagrania z nimi w piłkę były wielką atrakcją i frajdą. W przerwach z kolei można było obejrzeć występ zespołu tanecznego „Waka Street” działającego również w ramach „Wędki”. Piłkarsko najlepsi okazała się drużyna Starego Miasta pokonując w finale Straż Pożarną. W meczu o trzecie miejsce połączone siły Niedźwiadków i Mediów zwyciężyły zespół Niedźwiedzi po rzutach karnych.
Wrzesień 2013 II Turniej Spławika – Integrowanie Społeczności Lokalnej poprzez Sport
O godz. 9:00 w Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" odbyła się konferencja pt.: "Wpływ aktywności ruchowej irola kultury fizycznej wwychowaniu dzieci imłodzieży. Likwidowanie dysfunkcji psychospołecznych poprzez sport". Konferencja została podzielona nadwa panele: "Animator sportu, akultura fizyczna iwychowanie" oraz"Jestem sprawny, jestem zdrowy, jestem szczęśliwy".
Turniej spławika ma charakter pikniku sportowego, imprezy, która wtrakcie kilku godzin zebrała ponad 200 osób, uczestników iobserwatorów. Miał za zadanie zwrócić uwagę narolę sportu, szczególnie wśród dzieci imłodzieży dysfunkcyjnej, zagrożonej wykluczeniem społecznym. Sport pełni bowiem silną rolę wychowawczą, której moc oddziaływania dziś jestbardzo znikoma. Kolejnym celem jestintegracja najbardziej różnorodnych środowisk poprzez sportową rywalizację, mediów, przedstawicieli służb mundurowych, dzieci placówek opiekuńczo-wychowawczych, przedstawicieli organizacji trzeciego sektora, sportowców itd.
Czerwiec 2014 W turnieju rywalizowały dzieci oraz dorośli podzieleni na grupy z krajów iberyjskich i iberoamyrykańskich – Salwador, Boliwia, Kostaryna etc.
W zawodach wzięło udział blisko 1000 uczestników w kategoriach 2005 i młodsi, 2000 i młodsi oraz open (w tym Niedźwiadki i Niedźwiedzie, przedstawiciele kilku klubów sportowych z Torunia i okolic).